Scroll Top

Przewodnik po podziałkach pił taśmowych

Dobór podziałki jest jednym z najważniejszych czynników mających bezpośredni wpływ na przebieg procesu cięcia. Nieprawidłowy dobór podziałki może powodować powstawanie niekorzystnych zjawisk, takich jak:

– ukosowanie taśmy

– tępienie taśmy po krótkiej pracy

– wykruszanie zębów taśmy

– drgania i hałas podczas cięcia

– nieprawidłowa powierzchnia po cięciu

– wydłużenie procesu cięcia.

Jak sprawdzić podziałkę uzębienia?

Podziałka uzębienia w przypadku pił taśmowych jest opisywana jako liczba zębów na jednym calu. Przy stałej podziałce 3 na jednym calu taśmy znajdują się 3 zęby taśmy. Podczas cięcia metalu znacznie częściej wykorzystuje się taśmy o zmiennej podziałce uzębienia, np. 8/12. W takim przypadku aby sprawdzić podziałkę należy policzyć zęby występujące na dwóch calach taśmy i dopasować do sumy uzębień w oznaczeniu podziałki – podziałka 2/3 to 5 zębów na 2 cale taśmy, 3/4 to 7 zębów na 2 cale itd.

Jak dobrać podziałkę?

Dobór podziałki należy rozpocząć od określenia szerokości przecinanego materiału – dla wałków średnica, dla materiałów prostokątnych szerokość, przez którą przechodzi taśma, dla profili i kształtowników największa grubość ścianki.

Otrzymany wynik należy następnie dopasować do tabeli producenta – tabela SWORD rozróżnia materiały pełne prostokątne, wałki oraz materiały profilowe. Każdej grubości/szerokości odpowiada podziałka taśmy, którą należy użyć podczas cięcia.

Tabela doboru podziałki znajduje się na pierwszej stronie Poradnika Operatora.

Cięcie szerokiego spektrum materiałów

Cięcie wielkoseryjne o bardzo niskiej zmienności materiałów jest zjawiskiem rzadko spotykanym. Znacznie częściej na jednym stanowisku musimy przecinać wiele różnych materiałów o różnych gabarytach. Z tego powodu, mając na uwadze aspekty ekonomiczne jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę przezbrojeń oraz modeli i podziałek używanych taśm. Poniżej przedstawiamy ogólne wskazówki do stosowania poszczególnych taśm.

Profile cienkościenne (ścianka poniżej 2mm) – podziałka 10/14, taśma profilowa

Profile i kształtowniki (ścianka 2-5mm) – podziałka 8/12, taśma profilowa

Profile i kształtowniki (ścianka 5-10mm) – podziałka 5/8, taśma profilowa

Profile i kształtowniki grubościenne – konstrukcje – teowniki, dwuteowniki, kątowniki – podziałka 4/6,3/4 lub 2/3 w zależności od gabarytu – w przypadku dużej szerokości konstrukcji warto zastosować taśmy z szerszym rozwiedzeniem, zapobiegające zakleszczaniu.

We wszystkich powyższych przypadkach mogą sprawdzić się także taśmy ogólnego zastosowania, szczególnie jeśli poza materiałami profilowymi pojawia się również cięcie materiałów pełnych.

W przypadku cięcia materiałów pełnych o zmiennych gabarytach zaleca się dobranie podziałki zgodnie z zakresem najczęściej występującego materiału. Jeżeli podziałka dla niektórych detali jest niezgodna o więcej niż jeden skok, to będzie to mieć bardzo duży wpływ na szybkie zużycie taśmy, szczególnie w przypadku taśm do materiałów trudnoskrawalnych.

Cięcie pakietowe

Podczas cięcia pakietowego należy w doborze podziałki uwzględnić kilka czynników:

– dla materiałów pełnych dobieramy taśmę dla sumy szerokości przecinanych detali, np. pręty w układzie 3×3 o średnicy 80mm – dobieramy podziałkę jak dla 240mm.

– dla profili i kształtowników dobieramy taśmę dla podwojonej grubości ścianki, np. profile 20x20x2mm w układzie 3×3 – dobieramy podziałkę jak dla ścianki 6mm.

– należy dodatkowo uwzględnić wymagania stawiane powierzchni oraz całkowity rozmiar pakietu– w przypadku większych pakietów, np. wałki 30mm w układzie 10×10 zgodnie z powyższymi danymi powinno ciąć się podziałką 1,5/2,0. W rzeczywistości takie cięcie będzie wywoływało znaczny hałas, przyspieszone zużycie uzębienia oraz znaczną chropowatość powierzchni cięcia. W większości przypadków lepiej będą sprawdzać się taśmy w podziałce 4/6 lub 3/4 w zależności od wymagań procesu (czas cięcia i jakość powierzchni).

Cięcie pod kątem

Podczas cięcia pod kątem należy uwzględnić zmianę przekroju przecinanego materiału. Przykładowo: podczas cięcia profilu 40x40x3mm ścianka do doboru wynosi 3mm – podziałka 8/12. Podczas cięcia pod kątem 60 stopni grubość ścianki dla tego cięcia „zwiększy” się do 6mm (3/cos60) – należy dobrać podziałkę 5/8.