Scroll Top

Przecinarka tarczowa i taśmowa – co wybrać?

Na tak zadane pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć ze względu na mnogość istniejących na rynku rozwiązań. W obu rodzajach maszyn występują kompletnie różniące się od siebie technologie (przecinarki do metalu, ukośnice, przecinarki „latające”, przecinarki tarciowe, przecinarki do żywności, przecinarki do drewna itd.) i narzędzia.

Dlatego też w poniższych informacjach odnosimy się do przecinarek do cięcia metalu na zimno (głównie z zastosowaniem chłodziwa) czyli typowych przecinarek taśmowych z taśmami bimetalowymi oraz przecinarek tarczowych wykorzystujących frezy tarczowo-piłkowe HSS.

1.Gabaryty przecinanych materiałów

Podczas cięcia na przecinarce tarczowej ograniczenie zakresu cięcia wynika przede wszystkim z gabarytu materiału – maksymalna wysokość detalu (przy pionowym kierunku cięcia) nie może być większa niż połowa średnicy tarczy pomniejszona o połowę średnicy głowicy mocującej tarczę. W uproszczeniu można przyjąć, że ten wymiar to ok 1/3 średnicy tarczy.

Drugie ograniczenie wynika z możliwego rozmiaru uzębienia dla danej średnicy tarczy. Tarcze HSS o średnicy 250mm rzadko występują w uzębieniu poniżej 100 zębów, co odpowiada maksymalnej średnicy cięcia ok 50mm podczas cięcia materiałów pełnych.

Przy przecinarce taśmowej ograniczenie gabarytu wynika z pochylenia głowicy. Im bardziej pochylona głowica, tym mniejsze materiały możemy na przecinarce uciąć. I tak dla maszyny AMADA HFA-250 (z silnie pochyloną głowicą) maksymalny zakres cięcia to 250mm, podczas gdy wiele popularnych przecinarek o tej samej szerokości taśmy (34mm) oferuje zakresy cięcia nawet do 400mm.

Taśmy w szerokości 34mm występują w podziałkach 8/12 do 1,5/2,0(lub pokrewnych). Taki zakres podziałek zasadniczo pokrywa cały zakres gabarytów wynikający z możliwości geometrycznych przecinarek (podczas cięcia materiałów łatwoskrawalnych).

Ogólnie można więc przyjąć, że przecinarki taśmowe oferują większy zakres gabarytów przecinanych materiałów.

2.Czas cięcia

Trudno określić jednoznacznie przewagę jednego typu przecinarek w kwestii czasów cięcia, ze względu na trudność w znalezieniu bezpośrednich odpowiedników dla przecinarki tarczowej i taśmowej tego samego producenta.

Porównując czasy cięcia na przecinarkach wysokowydajnych – np. AMADA CM-II (tarczowa), AMADA PCSAW (taśmowa) podczas użycia narzędzi węglikowych przecinarki tarczowe osiągają krótsze czasy cięcia. Ta zależność nie musi być jednak potwierdzona dla przecinarek wykorzystujących frezy tarczowo-piłkowe HSS.

3.Hałas

Cięcie na przecinarkach tarczowych wytwarza większy hałas – dzieje się tak ze względu na większą powierzchnię swobodnej części narzędzia oraz ze względu na stosowanie stałej podziałki uzębienia (w zdecydowanej przewadze), która w niektórych przypadkach może doprowadzić do powstania zjawiska nałożenia fali (rezonansu).

4.Wymiana narzędzi

Czołowi producenci przecinarek taśmowych dokładają starań aby wymiana taśmy była procesem prostym i szybkim, np. poprzez zastosowanie uchwytów podtrzymujących taśmę i tym samym pozwalających na wymianę taśmy przez jednego pracownika (dla taśm szerokości 34mm i szerszych).

Pomimo tego faktu wymiana tarczy jest procesem znacznie prostszym, a największe ryzyko stwarza konieczność obrócenia tarczy odwrotnie do kierunku cięcia, aby zapobiec przesunięciu na otworach zabieraka podczas wejścia w materiał.

Wymiana taśmy wymaga dodatkowych operacji – rozwinięcie taśmy, ustalanie w prowadnicach, stopniowe naprężanie oraz dosuwanie prowadnicy ruchomej, co dodatkowo wpływa na wydłużenie czasu wymiany narzędzia.