Cięcie żywności ze względu na znaczną różnorodność własności materiałów przecinanych oraz rozwiązań urządzeń przeznaczonych do cięcia (cięcie pojedyncze, cięcie na linii, cięcie wielopiłami) wymagało stworzenia odrębnej grupy taśm tnących, z których można korzystać w zależności od wymagań procesu. Poniżej przedstawiamy ogólny podział najczęściej wykorzystywanych rozwiązań.
Piły taśmowe do cięcia mięsa i ryb.
Piły taśmowe w przeciwieństwie do noży charakteryzują się rozwiedzeniem uzębienia. Ze względu na duży opór materiału przecinanego podczas cięcia istnieje ryzyko kleszczenia taśmy. Z tego powodu zęby taśmy muszą stworzyć miejsce aby zapewnić swobodne przejście korpusu przez przecinany materiał.
W tej grupie taśm wyróżniamy taśmy skierowane do materiałów stawiających większy opór podczas cięcia – mrożone ryby i mięso, mięso z kością, rozcinanie korpusów – oraz do materiałów stawiających mniejszy opór– świeże mięso i ryby.
Piły taśmowe do cięcia żywności występują przeważnie w szerokości 13-19mm.
Cięcie mięsa i ryb mrożonych oraz mięsa z kością.
W tej grupie mieści się zarówno cięcie na przecinarkach pionowych (np. rozbiór mrożonych ryb, cięcie mięsa na porcje), piłach ubojowych (cięcie korpusów), czy wielopiłach na taśmach produkcyjnych ( np. porcjowanie mrożonych bloków rybnych).
Taśma THO SPS
We wszystkich tych operacjach najczęściej wykorzystuje się taśmy w podziałce 3TPI (zęby na cal; np. SWORD-MASTER THO) lub taśmy ze zmienną podziałką z zębem „samoczyszczącym” (2,5TPI; SWORD-MASTER THO SPS oraz SWORD-MASTER MEATMAX), który zapewnia cichszą pracę taśmy oraz dłuższą żywotność podczas cięcia twardszych materiałów.
Taśma THO 3TPI
Cięcie surowego mięsa i ryb.
Taśmy z tej grupy przeznaczone są w większości do przecinarek pionowych wyposażonych w jedną taśmę. Ze względu na mniejszą sztywność przecinanego materiału lepiej sprawdzają się taśmy z drobniejszym uzębieniem 4 lub 6 TPI.
Noże taśmowe.
Noże taśmowe pozwalają na bezodpadowe rozcinanie materiału, dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas porcjowania produktów spożywczych. Takie rozwiązania stosuje się między innymi w krajalnicach do chleba (najczęściej taśmy ramowe, oscylacyjne), urządzeniach do plastrowania a także do rozkroju mniejszych części mięsa i ryb na porcje.
Taśma SCALLOP
W przemyśle piekarniczym najczęściej spotyka się taśmy z ostrzem w kształcie wklęsłej soczewki (SCALLOP). Podczas plastrowania najczęściej spotyka się taśmy z niesymetryczną fazą (2+1), co ma wpływ na gładkie wykończenie cięcia oraz zmniejsza tendencję do przyklejania odciętego materiału do korpusu taśmy. W zależności od ciętego materiału i wymagań wykończenia powierzchni po cięciu można stosować taśmy gładkie lub z zębem trapezowym.
Taśma CONVEX