Scroll Top
Nieprostopadłe cięcie – przyczyny i skutki

Cięcie nieprostopadłe, określane również ukosowaniem, oznacza brak prostopadłości ciętej powierzchni.<!–more–> Zdarza się, że w trakcie cięcia metalu niektórzy operatorzy przecinarek taśmowych maksymalnie zapełniają ramiona imadła, chcąc w ten sposób przyśpieszyć cały proces. Niestety bardzo często takie działanie prowadzi do wystąpienia nieprostopadłego cięcia. Nie jest to jednak jedyna przyczyna.

 

Podstawowe przyczyny wystąpienia ukosowania:
a) zbyt małe naprężenie piły taśmowej,
b) zbyt duża wartość posuwu (tempo zagłębiania się piły taśmowej w przecinanym materiale),
c) zbyt mała prędkość piły taśmowej,
d) źle dobrana podziałka (zbyt drobne uzębienie w stosunku do rozmiaru przecinanego materiału),
e) twarde wtrącenia w materiale lub jego utwardzona powierzchnia
f) zbyt szeroko rozsunięte prowadnice,
g) zbyt luźne lub zużyte elementy eksploatacyjne w prowadnicach (łożyska lub płytki z węglików spiekanych),
h) stępiona piła taśmowa (np. wskutek braku docierania).

Warto również zaznaczyć, że prawdopodobieństwo wystąpienia cięcia nieprostopadłego wzrasta wraz z występowaniem kilku przyczyn jednocześnie.

Jeżeli przyczyną nieprostopadłego cięcia jest inna usterka niż stępienie piły, to w praktyce najczęściej bywa tak, że piła, która raz zaczęła ukosować, będzie robiła to nadal – nawet po usunięciu przyczyn ukosowania.
Dzieje się tak dlatego, że podczas nieprostopadłego cięcia, uzębienie piły taśmowej ulega nierównomiernemu, jednostronnemu stępieniu.

Ukosująca piła taśmowa, której uzębienie jest wciąż w stanie przeciąć materiał, nadaje się jedynie do cięcia „nieprodukcyjnego” – czyli wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana prostopadłość powierzchni, a sama operacja cięcia poprzedza inne operacje skrawania, występujące w danym procesie produkcyjnym.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Państwu wyeliminować problemy pojawiającego się nieprostopadłego cięcia metalu. W przypadku dodatkowych pytań, czy niejasności, prosimy o bezpośredni kontakt – nasi wysoko wykwalifikowani specjaliści służą fachową pomocą na każdym etapie użytkowania produktów.