Cięcie profili stalowych jest jedną z najczęściej występujących metod wykorzystania przecinarek taśmowych. Znacząca większość maszyn stosowanych w tym celu, to przecinarki o szerokości taśmy w zakresie 13-27mm. Poniżej przedstawiamy zestaw porad, mających na celu przybliżenie czynników, które mają największy wpływ zarówno na właściwą eksploatację taśmy, jak i wykonanie cięcia o wymaganej jakości.
1. Posuw oraz uderzenie w materiał.
Najczęstszym powodem zniszczenia uzębienia taśm na przecinarkach ręcznych podczas cięcia profili jest uderzenie w materiał, lub stosowanie nadmiernego posuwu.
Podczas cięcia należy zwrócić szczególną uwagę, aby zagłębianie się taśmy w materiał przecinany odbywało się stopniowo. Niestosowanie się do tej reguły powoduje wykruszanie pojedynczych zębów taśmy, które może prowadzić od całkowitego zniszczenia uzębienia w krótkim czasie.
Ze względu na niski opór cięcia podczas pojedynczego cięcia profili operator może odczuwać potrzebę stosowania wysokiego posuwu, lub znacznego dociśnięcia taśmy podczas końcowej fazy cięcia, w której przekrój ciętego materiału jest największy. Takie rozwiązanie może doprowadzić do zniszczenia uzębienia lub do ukosowania taśmy.
Zazwyczaj taśma, która zaczęła ukosować, niezależnie od przyczyny tego zjawiska, ma tendencję do dalszego ukosowania pomimo usunięcia czynnika pierwotnie wywołującego ukosowanie. Dzieje się tak ze względu na jednostronne wytarcie wierzchołków zębów.
2. Cięcie pakietowe – docisk górny.
Przyjmuje się, że przy cięciu bez docisku górnego można ciąć detale jedynie pojedynczo, lub podwójnie ułożone na płasko. Zwiększanie przecinanego pakietu będzie stwarzało ryzyko przesunięcia detali względem siebie podczas cięcia, a co za tym idzie powodowało zmienność odciętej długości oraz prostoliniowości cięcia. Dodatkowo cięcie pakietu bez docisku górnego zmniejsza sztywność pakietu, co powoduje zwiększenie drgań przecinanego materiału i prowadzi do wykruszania zębów taśmy.
3. Dobór podziałki.
Przy cięciu pojedynczym możemy w przypadku ogólnym stosować podziałki zgodnie z tabelą doboru dostępną w poradniku operatora.
Zależnie od wymagań dotyczących cięcia możemy jednak stosować także podziałki grubsze lub drobniejsze. Można przyjąć, że powinny to być podziałki drobniejsze, lub grubsze o tylko jeden krok (np. 6/10 zamiast 5/8, a nie 12/16 zamiast 5/8).
Grubsza podziałka pozwala na stosowanie większego posuwu, ale będzie powodowała powstawanie większego gratu, gorsze wykończenie powierzchni oraz zwiększone zużycie uzębienia.
Drobniejsza podziałka zapewnia bardzo dobre wykończenie powierzchni oraz niewielki grat, ale ogranicza znacznie zakres dopuszczalnego posuwu, co oznacza wydłużenie czasu cięcia.
4. Prędkość cięcia.
Dobór prędkości taśmy podczas cięcia profili stalowych odbywa się na tych samych regułach, jak w przypadku materiałów pełnych. Prędkość ustawiamy zgodnie z gatunkiem przecinanego materiału – np. ok 60-70m/min dla stali węglowych, ok 30-40m/min dla stali nierdzewnych. Dla pakietów i detali o znacznych gabarytach (powyżej 100mm szerokości) prędkość cięcia należy odpowiednio zmniejszyć.
5. Naprężenie taśmy oraz ruch swobodny taśmy.
Zależnie od kształtu przecinanego materiału oraz odległości prowadnic od przecinanego materiału taśma posiada różną długość ruchu swobodnego (poza materiałem). Im większy ruch swobodny, tym mniejsza sztywność taśmy i tym większe drgania podczas cięcia.
Dosunięcie prowadnicy jak najbliżej materiału przecinanego materiału najczęściej pozwala na znaczne ograniczenie drgań i hałasu powstających podczas cięcia. Nie wszystkie przecinarki pozwalają na takie rozwiązanie.
Inną metodą zwiększenia sztywności taśmy jest zwiększenie jej naprężenia ( w ramach dopuszczalnych wartości). Poniżej przedstawiamy zalecane wartości naprężenia dla taśm o szerokości 13, 19 oraz 27mm.
13 mm: 15,000 – 20,000 PSI (103 – 138 MPa)
19 mm: 17,500 – 22,500 PSI (120 – 155 MPa)
27mm: 17,500 – 25,000 PSI (120 – 172 MPa)
6. Stosowane modele taśm.
W przypadku cięcia mieszanego materiałów pełnych i profili ze stali konstrukcyjnych, oraz konieczności stosowania jednego modelu taśmy, do profili używa się taśm zastosowania ogólnego (np. SWORD-MASTER SUPER, SWORD-MASTER AG).
W przypadku cięcia znacznej przewagi materiałów profilowych, cięcia seryjnego, lub cięcia stali nierdzewnych zalecamy zawsze zastosowanie taśm do profili (np. SWORD-MASTER AP, SWORD-MASTER PROFILE MAX), które posiadają wzmocnione uzębienie, pozwalające nawet kilkukrotnie wydłużyć żywotność taśm.