Jakie są dodatkowe koszty realizacji zamówienia na terenie Polski w firmie Sword od 11.03.2022?

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za pytanie, od 35 lat działalności realizowaliśmy dostawy dla naszych klientów na terenie Polski bezpłatnie. Ta idea przyświecała nam zawsze i jesteśmy dumni z tego faktu. Nigdy nie stosowaliśmy dodatkowych opłat, ponosiliśmy je sami, aby budować biznesy naszych klientów.
Jednakże obecnie sytuacja się zmieniała o 180 stopni, poprzez wzrost cen realizacji dostaw jakie ponosimy ze strony spedytorów, którzy to argumentują sytuację wzrostem kosztów: paliw, pracy a także ogólnej sytuacji polityczno-ekonomicznej. Tym samym my jesteśmy zmuszeni uwzględniać koszt realizacji dostawy.
Jednorazowa opłata dostawy na terenie Polski wynosi obecnie 19,90 netto jest to tylko część całkowitego kosztu jaki ponosi obecnie Sword.
Liczymy na zrozumienie wszystkich klientów, którzy na przestrzeni wielu lat naszej współpracy zaufali jakości naszego produktu.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd spółki oraz wszyscy pracownicy zaangażowani w proces sprzedaży, produkcję oraz logistykę

Jakie powinno być stężenie płynu chłodzącego przy przecinaniu stali ST-3?

Do przecinania stali gatunku ST-3 stężenie płynu chłodzącego powinno mieć wartość 4-6% w skali Brixa.

Co może być powodem pękania taśmy przed naturalnym stępieniem się zębów na nowej przecinarce ?

Być może przyczyną jest brak kalibracji lub złe napięcie taśmy. Każda nowa przecinarka przed przystąpieniem do pracy powinna być wykalibrowana. Dla zapewnienia długiej żywotności taśmy pomocnym przyrządem jest Tensometr, który wskazuje napięcie taśmy i na czas alarmuje, gdy jest ono niewłaściwe. Ponadto powodem pękania taśmy mogą być błędy eksploatacyjne: zbyt duży posuw, nadmierne rozsunięcie ramion prowadzących, nieprawidłowy luz w prowadnicach bocznych.

Mam przecinarkę, na której bardzo szybko niszczy się taśma kiedy przecinam stal narzędziową. Co jest tego powodem?

Przyczyna może wynikać z zastosowania taśmy, która nie jest zalecana do cięcia stali narzędziowej lub błędnych parametrów skrawania (wartość posuwu lub prędkości).

Do czego służy REFRAKTOMETR?

Refraktometr jest to przyrząd do pomiaru stężenia płynu chłodząco-smarującego. Umożliwia zmierzenie proporcji płynu chłodząco-smarującego w stosunku do wody. Dokładnie określa jaką ilość płynu należy rozcieńczyć w wodzie. Przesuwany okular umożliwia łatwy i szybki odczyt wartości.

Jak dobrać optymalne parametry napięcia taśmy?

Właściwe napięcie piły taśmowej jest jednym z głównych czynników decydujących o jej żywotności. Ogólnie mówiąc, prawidłowe napięcie taśmy powinno uniemożliwić jej ześlizgnięcie się z koła podczas pracy, a optymalne wartości powinien Pan znaleźć w instrukcji obsługi posiadanej przecinarki. SWORD radzi na bieżąco korygować "wyciąganie się" piły taśmowej, pojawiające się wraz z upływem czasu jej pracy na przecinarce. Zasadne jest również poluzowanie piły podczas przestojów maszyny, co chroni ją przed nadmiernym rozciąganiem. Do ustawienia prawidłowego naprężenia taśmy służy Tensometr.

Nie wiem jakiej długości taśmy dokładnie potrzebuję. Czy jest jakiś sposób żeby to oszacować?

Oczywiście, przy dwukołowych przecinarkach można zastosować następującą procedurę: w pierwszej kolejności należy ustawić koła przecinarki na ich właściwej pozycji (mniej więcej w połowie skali dostosowania), następnie zmierzyć odległość pomiędzy centralnymi punktami (środkami) obu kół w milimetrach (D) oraz promień każdego z kół w milimetrach (R1 i R2). Używając następującej formuły obliczyć długość taśmy na podstawie pomiarów: długość taśmy= (R1 x 3.1416) + (R2 x 3.1416) + (2 x D).

Jak powinny być ustawione prowadnice taśmy na pionowej przecinarce?

Najpierw należy właściwie ustawić napięcie taśmy stosując się do zaleceń producenta maszyny. Następnie, jeszcze przed rozpoczęciem pracy z materiałem, czyli na tzw. pustym biegu, tylne i boczne prowadnice winny być ustawione we właściwym miejscu w taki sposób, aby jedynie lekko dotykały piły i bynajmniej nie wyprowadzały jej z jej naturalnej ścieżki.

Czy stosowanie chłodziwa jest konieczne podczas cięcia?

Przy skrawaniu metali dobre chłodziwo jest elementem, który może w znaczący sposób wpłynąć na żywotność piły taśmowej. Generalnie wszystkie rodzaje stali i jej stopów (za wyjątkiem kilku) powinny być cięte z zastosowaniem odpowiedniego płynu chłodząco-smarującego. Konieczne jest także dokonanie wyboru pomiędzy chłodziwem rozpuszczalnym w wodzie a chłodziwem zagęszczonym, zwłaszcza przy zastosowaniu pił bimetalicznych. Reguła mówi, iż płyny rozrzedzone powinny być wykorzystywane do cięcia stali niskowęglowych i łatwo skrawalnych stopów. Podczas cięcia stali wysokowęglowych, stali nierdzewnych i stopów trudno skrawalnych lepsze zastosowanie ma chłodziwo zagęszczone. Wystarczająca ilość płynu chłodząco-smarującego zapewnia odpowiednie chłodzenie ciętego elementu oraz wypłukiwanie wiórów z wrębów między zębowych. Nieodpowiednie chłodziwo lub zbyt mała jego ilość powoduje silne nagrzewanie skrawanego elementu oraz przygrzewanie wiórów do wrębów, co w rezultacie prowadzi do zakleszczania się piły w materiale a nawet do wyłamywania zębów. Nie stosuje się chłodziwa podczas cięcia żeliwa.

Jak określić żywotność piły taśmowej?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że piła taśmowa pracowała przez określony czas, mierzony przykładowo w godzinach, tygodniach czy miesiącach. Określając żywotność piły taśmowej w ten sposób łatwo jest popełnić istotny błąd. Wraz ze wzrostem posuwu uzyskujemy bowiem zwiększenie wydajności cięcia. Jeśli jedna z pił pracowała np. o 20% krócej, ale przecięła dwukrotnie więcej materiału niż pozostałe, to i tak piła krócej pracująca osiągnęła większą wydajność. Najbardziej odpowiednim wskaźnikiem służącym do określenia wydajności jest zatem nie czas jej pracy ale ilość przeciętego materiału. Wydajność najłatwiej określić przy pomocy powierzchni cięcia liczonej jako suma powierzchni przekrojów wszystkich przeciętych detali.

Podczas cięcia piły taśmowej na przecinarce powstaje nadmierny hałas. Czym może to być spowodowane?

Jest wiele przyczyn. Między innymi wpływ na takie zachowanie może mieć: 1. Zużyta piła taśmowa. 2. Nieprawidłowe zamocowanie materiału. 3. Brak chłodzenia. 4. Nieprawidłowo dobrane parametry cięcia. 5. Nieprawidłowo dobrana piła taśmowa. 6. Zanieczyszczone wiórami koła przecinarki. 7. Zbyt małe naprężenie piły taśmowej. 8. Zbyt mały luz w prowadnicach bocznych.

Czy piły taśmowe bezwzględnie trzeba naprężać do wartości 25 000-32 000 psi?

Wartość naprężenia piły taśmowej zależy nie tylko od jej typu, ale także od przecinarki na której pracuje. Zastosowanie zbyt dużego naprężenia na niewielkiej maszynie może spowodować jej przyspieszone zużycie, a nawet uszkodzenie. Przed ustawieniem naprężenia należy odnieść się do zaleceń dostawcy piły jak i przecinarki.

Jak często należy wymieniać olej/smar w przekładni redukcyjnej piły taśmowej?

Poszczególni producenci przecinarek taśmowych stosują różne rozwiązania. Należy rozpocząć od zapoznania się z dokumentacja techniczną eksploatowanej przez nas przecinarki. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, który pozwoli nam skontrolować poziom oleju. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest przeszklony otwór, w którym bez problemu odczytamy poziom oleju. Drugim sposobem kontroli poziomu jest wyposażony w bagnet korek wlewu oleju. Na powierzchni bagnetu znajdują się oznaczenia, przy pomocy których z łatwością dowiemy się, jaki jest obecny poziom oleju w kontrolowanej przekładni. Występują też przekładnie redukcyjne, w których kontrola poziomu odbywa się poprzez otwór przelewowy. W przypadku nowych przecinarek taśmowych należy pamiętać, że reduktory obrotów są bez obsługowe i wymiana oleju, czy też smaru jest wykonywana tylko w przypadku demontażu i rozbiórki danej przekładni.

Na co należy zwrócić uwagę podczas eksploatacji piły taśmowej, aby pracowała ona jak najdłużej?

Przede wszystkim na rodzaj taśmy. Powinien być prawidłowo dobrany do gatunku, a podziałka do wymiarów przecinanego materiału. Następnie taśmę należy prawidłowo naprężyć i dotrzeć, a podczas pracy stosować właściwą prędkość oraz posuw. Niezwykle ważne jest prawidłowe zastosowanie płynu chłodząco-smarującego, który powinien być doprowadzony w odpowiednie miejsce oraz składać się z odpowiednich proporcji koncentratu chłodziwa. Zasadniczą sprawą dla żywotności piły taśmowej jest także techniczny stan przecinarki, a w szczególności jej łożysk i prowadnic.

Dlaczego piła o podziałce 4/6 tak szybko stępiła się, jeżeli była używana zgodnie z zaleceniem tylko do cięcia kształtowników (gł. ceowników o grubości ścianki 8mm)? Zaznaczam, że operator pracował nią bardzo ostrożnie i na pewno nie ciął ze zbyt dużą prędkością. Jednocześnie podczas cięcia piła przeraźliwie piszczała i drgała.

Z Pana opisu wynika, że piła została dobrze dobrana. Przyczyną zbyt szerokiego stępienia tej taśmy było właśnie zbyt powolne, ostrożne cięcie. Pisk piły świadczy o tym, że stępiła się trąc o materiał, zamiast prawidłowo skrawać więc powolne cięcie było dla niej jeszcze bardziej szkodliwe. Pamiętajmy, że istnieje nie tylko górna dopuszczalna prędkość posuwu, ale także dolna. Zbyt wolna prędkość posuwu od zalecanej powoduje, że materiał skrawany jest nie czołem zęba, a jego bokiem, co prowadzi do stępienia i uszkodzenia zębów.

Na co należy zwrócić uwagę podczas eksploatacji piły taśmowej, aby pracowała ona jak najdłużej?

Przede wszystkim na rodzaj taśmy. Powinien być prawidłowo dobrany do gatunku, a podziałka do wymiarów przecinanego materiału. Następnie taśmę należy prawidłowo naprężyć i dotrzeć, a podczas pracy stosować właściwą prędkość oraz posuw. Niezwykle ważne jest prawidłowe zastosowanie płynu chłodząco-smarującego, który powinien być doprowadzony w odpowiednie miejsce oraz składać się z odpowiednich proporcji koncentratu chłodziwa. Zasadniczą sprawą dla żywotności piły taśmowej jest także techniczny stan przecinarki, a w szczególności jej łożysk i prowadnic.

Dlaczego piły, które kupuję z różnych źródeł pękają w miejscu zgrzewu?

Do najczęstszych przyczyn należą: zbyt duże obciążenie prowadnic grzbietowych, zbyt duży posuw, nadmierny luz w prowadnicach bocznych, nadmierne rozsunięcie ramion prowadzących, niewłaściwe naprężenie piły taśmowej, niewłaściwe prowadzenie piły na kołach, zużyte, uszkodzone lub zanieczyszczone prowadnice czy wreszcie wadliwy zgrzew. Należy pamiętać również o tym, jak ważnym elementem w całym procesie cięcia jest prawidłowa obsługa i regulacja przecinarki taśmowej. Powtarzające się problemy z pękaniem taśm tnących są zawsze sygnałem do przeglądu stanu technicznego przecinarki.

Posiadam przecinarkę taśmową z dwoma prędkościami taśmy tnącej. Co należy przecinać na pierwszym biegu piły, a co na drugim?

Przecinarki taśmowe do cięcia metalu posiadają minimum dwa zakresy prędkości lub płynną regulację prędkości piły taśmowej. W Pana przypadku przecinarka posiada dwie prędkości: ok. 35 m/min. oraz ok. 70m/min. Pierwszy z nich służy do przecinania materiałów pełnych: prętów, wałków, oraz rur grubościennych o grubości ścianki powyżej 25mm. Drugi zakres prędkości służy do przecinania kształtowników: kątowników, teowników, dwuteowników oraz rur o grubościach ścianek do 25 mm ułożonych pojedynczo lub w pakiecie. W przypadku przecinania elementów wykonanych z materiałów trudno skrawalnych takich jak: stale narzędziowe, żaroodporne, ulepszone cieplnie, wymaga się zastosowania mniejszych prędkości rzędu 16-30 m/min, stąd konieczność wyposażenia przecinarki w płynną regulację prędkości skrawania.

Jakiego typu taśmę zastosować do cięcia Stali Hadfielda gatunek: GX120Mn13, 1.2802/L120G13 o orientacyjnej twardości 55-60HRc?

Stal Hadfielda jest trudno skrawalna, dlatego do obróbki należy zastosować piły taśmowe z węglikami spiekanymi. W zależności od typu przecinarki oraz gabarytów ciętego detalu stosujemy taśmę z napyleniem z węglików spiekanych lub z ostrzami z węglików wlutowanych. Parametry cięcia - posuw oraz prędkość - powinny być odpowiednio dobrane w zależności od gabarytów ciętego elementu oraz rodzaju zastosowanej taśmy. Dodatkowo, należy pamiętać żeby przecinarka taśmowa posiadała silnik o odpowiedniej mocy dostosowany do cięcia piłami taśmowymi z węglikami spiekanymi. Stal Hadfielda ma zdolność utwardzania się pod wpływem uderzeń, stad podczas ciecia należy zapewnić warunki pozbawione drgań materiału i taśmy.

Czy należy stosować chłodziwo przy cięciu elementów odlewanych z żeliwa szarego?

Nie należy. Zastosowanie chłodziwa do cięcia elementów odlewanych z żeliwa szarego zdecydowanie pogarsza parametry cięcia. Dzieje się tak dlatego, że zachodzące podczas cięcia reakcje powodują powstanie substancji, która utrudnia i wydłuża proces cięcia, a także obniża jakość przecinanej powierzchni.

Czy można regenerować piły taśmowe do metalu ?

Regeneracja pił bimetalowych wydaje się bezzasadna, ponieważ podczas takiej operacji zostaje usunięta warstwa stali szybkotnącej, z której wykonane są wierzchołki zębów. Poza tym zdeformowana zostaje geometria uzębienia, w tym kąt natarcia i kąt przyłożenia.

Mam problem z cięciem materiału typu Inconel. Co mógłby mi Pan doradzić?

Inconel jest trudno skrawalnym stopem o dużej zawartości niklu. Dlatego do jego cięcia należy zastosować taśmę najwyższej jakości, najlepiej z węglikami spiekanymi, oraz ciąć przy prędkości skrawania około 25 m/min. Ważne jest również, aby przecinarka posiadała odpowiednio mocny zespół napędowy, płynną regulację prędkości oraz posuw sterowany hydraulicznie. Można również zastosować taśmę bimetaliczną Amada Magnum HLG z ostrzem ze stali M71, ale należy liczyć się z tym, iż żywotność taśmy będzie mniejsza.

Czy tą samą piłą taśmową możemy przecinać stal typu WCL i grafit?

Jest to możliwe, ale tylko w jednym kierunku. Musimy pamiętać, że przecinanie grafitu powoduje wczesne zużywanie się ostrza, ponieważ grafit ma właściwości ścierne. Dlatego zaleca się w pierwszej kolejności przecinanie stali WCL, a w momencie gdy piła jest już przytępiona, można ją wykorzystać do przecinania grafitu. Jeśli natomiast w pierwszej kolejności zaczniemy przecinać grafit, to piła bardzo szybko ulegnie stępieniu i nie będzie w stanie potem przecinać stali.

Przecinam kątowniki ocynkowane L 25 mm, o grubości ścianki 0,8 mm, w pakiecie 20 szt. w jednej linii. Używam piły taśmowej o uzębieniu 8/12. Zauważyłem, że taśma szybko się zużywa, tnie krzywo i zużywają się zęby.

Wykorzystywany przez Pana rodzaj piły taśmowej jest odpowiedni do przecinania w/w materiału. Problem polega na złym dobraniu podziałki zęba, co powoduje zapychanie wrębów i przedwczesne zużywanie uzębienia. Piła taśmowa z podziałką 8/12 ma zastosowanie przy przecinaniu maksymalnie 4-6 kątowników w pakiecie. W Pana przypadku zaleca się zastosować piłę taśmową o podziałce zęba 5/7 lub 4/6 i ciąć przy prędkości taśmy 70-80 m/min.

Rozważam zakup przecinarki taśmowej do cięcia produkcyjnego elementów o grubościach do 200 mm. Czy wybrać urządzenie wyposażone w płynną regulację obrotów czy też wystarczą dwie prędkości stałe?

Wybór urządzenia zależy od profilu produkcji. Jeżeli na tej maszynie będą przecinane przede wszystkim materiały łatwo skrawalne, takie jak stale konstrukcyjne, to dwie prędkości w zupełności wystarczą. Nawet jeśli raz na jakiś czas pojawi się konieczność przecięcia stali nierdzewnej też będzie to możliwe. W tym zakresie przecinarki taśmowe FMB Phoenix G czy Triton spełniają swoje zadanie. Natomiast jeżeli będziemy ciąć materiały trudno skrawalne, takie jak stale narzędziowe czy nierdzewne, to bezwzględnie przecinarka powinna być wyposażona w płynną regulację obrotów oraz hydrauliczny, wymuszony posuw głowicy. Szczególnie polecamy w tym zakresie stosowanie przecinarek taśmowych FMB Centauro, Sirius, Cygnus, Calipso, Omega, Major w zależności od indywidualnych potrzeb.

Przez kilka miesięcy używałem piły 3800x27x0,9×4/6, z której byłem bardzo zadowolony. Niestety zmuszono mnie do zmiany dostawcy, więc kupiłem piły o takich samych parametrach od innej firmy. Pojawił się jednak problem – piła zapycha się wiórami i gubi prostopadłość cięcia. Co jest tego powodem?

Podstawowymi parametrami pił taśmowych są długość, wysokość i grubość. Należy pamiętać, że piły różnią się także pojemnością wrębu, czy też kątem natarcia ostrza. Piły przeznaczone do cięcia materiałów trudno skrawalnych posiadają duży kąt natarcia ostrza, lecz nie koniecznie dużą pojemność wrębu, gdyż wiór, który powstaje przy cięciu tego typu materiałów jest krótki i łamliwy. W przypadku pił do cięcia materiałów łatwo skrawalnych kąt natarcia ostrza jest bardzo często zerowy, a pojemność wrębu zdecydowanie większa, gdyż musi pomieścić dużą ilość powstających wiórów. Jeżeli obecnie używa Pan piłę o takim samym uzębieniu jak poprzednio, ale jest ona przeznaczona do cięcia materiałów trudno skrawalnych to będzie się ona zachowywać dokładnie tak jak Pan opisał. Dlatego też przy zastosowaniu takiej piły wystarczy zmienić parametry cięcia: - zmniejszyć posuw o około 25-30%, - zwiększyć prędkość taśmy o około 10-15%.

Dlaczego piła PROTECTOR o podziałce 4/6 tak szybko stępiła się, jeżeli była używana zgodnie z zaleceniem tylko do cięcia kształtowników (gł. ceowników o grubości ścianki 8mm)? Dodam, że operator pracował bardzo ostrożnie i na pewno nie ciął ze zbyt duża prędkością. Przy okazji podczas cięcia piła piszczała i drgała.

Z Pana opisu wynika, że piła została dobrze dobrana. Przyczyną zbyt szybkiego stępienia tej taśmy było właśnie zbyt powolne/ostrożne cięcie. Pisk świadczy o tym, że piła tępiła się trąc o materiał, zamiast prawidłowo skrawać. W przypadku piły PROTECTOR producent nie zaleca docierania, więc wolne cięcie było dla niej jeszcze bardziej szkodliwe. Pamiętajmy, że istnieje nie tylko górna dopuszczalna prędkość posuwu, ale także dolna.

Mam małe przecinarki (taśma o długości 1300 mm). Używam ich do cięcia ocynkowanych cienkościennych rur ze stali niskowęglowych. Jakich pił powinienem używać ?

W celu prawidłowego doboru piły taśmowej należy podać następujące informacje: "Czy taśma ma szerokość 13 mm ?", grubość ścianki, "czy rury cięte są pojedynczo czy w pakiecie?", Jeśli w pakiecie to proszę podać ilość sztuk w poziomie i pionie. Wstępnie typuje piły SGLB 10/14, 8/10, albo Duos 9/11. Ostateczna decyzja wymaga jednak potwierdzenia powyższych informacji.

Co może być przyczyną pękania [drobne pęknięcia] w części grzbietowej na całej długości taśmy?

Pęknięcia grzbietu taśmy na obwodzie ewidentnie świadczą o zmęczeniowym charakterze zużycia nieprawidłowo pracującej piły. W takim przypadku najczęstsze przyczyny to: ocieranie grzbietu o kołnierz koła, zużyte lub nieprawidłowo ustawione prowadnice grzbietowe, nieprawidłowa zbieżność kół, zużyte lub nie prawidłowo ustawione prowadnice boczne, luzy w łożyskach kół, nieprawidłowe naprężenie taśmy. Zapraszamy do Poradnika - tam znajdują się opisy tego jak i innych rodzajów zużycia pił.

Niedawno uruchomiłem pewną produkcję i potrzebuję ciąć pręty stalowe St 4 z pręta fi 28 na 40mm, jest tego ok.1,5 tony miesięcznie. Jaką piłę poleca SWORD?

Jeśli pręty cięte są pojedynczo to polecam piłę AMADA SGLB o podziałce 5/7. Jeśli ciętych jest kilka prętów jednocześnie to zęby powinny być większe (np. dla dwóch prętów w poziomie podziałka 4/6). Proszę pamiętać o dotarciu piły. Jeśli najodpowiedniejsza podziałka okaże się 4/6, to proponuję droższą, ale wydajniejszą i żywotniejszą piłę S-HLG.

Proszę o informację jak należy ciąć stal 1.2379 (NC11LV) – piła widiowa. Pytanie dotyczy sposobu chłodzenia. Przy chłodzeniu standardowym chłodziwem (emulgol) efekty są mizerne, natomiast przy cięciu bez chłodzenia jest OK. Czy można tą stal ciąć bez chłodzenia? Jeśli nie, jakie chłodziwo należy zastosować?

Zalecenia dot. warunków cięcia: prędkość piły: 20-30 m/min, wydajność (posuw): 20-30 cm2/min, chłodzenie: koniecznie! - polecamy nasz płyn syntetyczny (Emulgol jest mineralny) Uwagi: - zalecane specjalistyczne piły bimetalowe uzębieniu z dodatnim kątem natarcia (powyżej 7 stopni), -zwrócić uwagę na prawidłowy dobór podziałki, - starannie przeprowadzić procedurę docierania.

W związku z zakupionymi w Państwa firmie piłami taśmowymi typu AMADA SUPER-HLG, chciałbym dowiedzieć się, czy tą piłą można ciąć stal hartowaną do 50 HRc?

Do ciecia stali hartowanej do 50 HRc należy stosować piły z węglikami spiekanymi. Jednak w przypadku konieczności zastosowania piły bimetalowej należy ciąć z niewielką prędkością (16-20 m/min) i niewielkim posuwem głowicy.

Czy są taśmy uniwersalne? Tnę różne materiały i zależy mi na cięciu jedną taśmą.

Nie istnieje taśma uniwersalna. Można dobrać taśmę do szerokiego zakresu cięcia, jednak wiąże się to z większym ryzykiem wczesnego jej zużycia.

Jak dobrać prędkość i posuw do materiału, jeżeli maszyna posiada tylko dwustopniową regulacje?

Należy kierować się uproszczoną regułą: materiały łatwo skrawalne i kształtowniki powinny być przecinane na drugim biegu, natomiast materiały trudno skrawalne i pełne - na pierwszym.

Ile godzin powinna wytrzymać jedna taśma?

Żywotność materiału określa się ilością przeciętego materiału, która można wyrażać w sztukach, lub polem przekroju przeciętego materiału. Posługiwanie się tylko czasem daje błędna ocenę.

Dlaczego jedna taśma wytrzymuje długo, a inna potrafi pęknąć przy 4-tym cięciu?

Aby poznać przyczyny zerwania taśmy należy poddać ją fachowej ekspertyzie. Najczęstsze z nich to: nieprawidłowy dobór uzębienia, nieprawidłowy dobór parametrów cięcia, błąd operatora, wadliwy zgrzew. Dla samodzielnego zidentyfikowania problemu przydatne są informacje zawarte w Poradniku Operatora, który dostępny jest na www.poradnik.sword.pl

Posiadam automatyczna przecinarkę taśmową AMADA HFA-400. Będę ciął materiał z grupy materiałów stali nierdzewnych DIN:55NiCrMoV77 oraz X32CrMoV33. Jaką taśmę zastosować?

Ponieważ są to stale trudno skrawalne należy zastosować taśmę najwyższej jakości. Zalecam Amada Magnum-HL o ostrzach ze stali M71.Twardość ostrzy jest wówczas na poziomie 1000 HV.

Zamierzam ciąć grube i cienkie pręty. Czy mogę je przecinać jedną taśmą?

Tak, jeśli średnica przecinanych prętów nie różni się znacząco. W przypadku, gdy różnica jest bardzo duża należy dobrać dwie podziałki. Proponujemy skorzystanie z tabeli doboru pił taśmowych dostępnej na stronie www.poradnik.sword.pl

Czy sposób mocowania materiału w imadle ma duży wpływ na jakość cięcia?

Tak. Każda przecinarka ma określoną ładowność imadeł oraz maksymalną średnicę przecinanego materiału. W przypadku cięcia materiałów takich jak: kształtowniki, dwuteowniki, rurki ważne jest zamocowanie materiału w taki sposób, aby piła taśmowa cięła możliwie zwarty przekrój. Sposób, w jaki zamocowany jest materiał w imadle, może mieć duży wpływ ma koszt cięcia. Ponadto cięty materiał powinien być zamocowany w sposób stabilny eliminujący drgania. W przypadku pakietu rurek i profili może być konieczne zastosowanie dodatkowego imadła górnego i wzajemnego zespawania elementów w pakiecie.

Co zrobić, jeśli do ciętych przeze mnie materiałów wymagana jest inna prędkość, niż jest to możliwe do uzyskania na przecinarce?

W przypadku, gdy prędkość przecinarki regulowana jest stopniowo należy stosować prędkości zbliżone. Do cięcia profili wyższe, do cięcia materiałów pełnych niższe. Warto także rozważyć zamontowanie w maszynie falownika, który pozwoliłby na płynna regulację prędkości taśmy.

Jak i czym powinienem ciąć różne przekroje aluminiowe?

Do cięcia aluminium należy stosować możliwie najwyższe prędkości taśmy oraz przewymiarowane uzębienie. Zęby powinny być znacznie większe, a co za tym idzie wręby pojemniejsze, niż przy cięciu stali o tych samych gabarytach. Dzieje się tak, dlatego, że ma właściwości zaklejania wrębów. Z tego powodu należy dbać jakość szczotki czyszczącej, jeśli maszyna jest w nią wyposażona. Do cięcia aluminium o zmiennych przekrojach szczególnie zalecana jest podziałka stała 3 TPI.

Dlaczego pomimo, że stosuję „uniwersalną” podziałkę 4/6, taśmy zużywają się różnie przy cięciu różnych materiałów?

Nie ma uniwersalnej podziałki. Jest ona uzależniona od rozmiarów ciętego materiału. Odpowiednie tabele dostępne są u Reprezentantów Techniczno-Handlowych firmy SWORD, jak również na stronie www.poradnik.sword.pl

W trakcie cięcia piłą taśmową wydobywa się intensywna para. Czy to wina zbyt szybkiego skrawania?

Zastosowano zbyt duże parametry skrawania, tj. prędkość liniowa, oraz posuw - prędkość opadania głowicy przy niedostatecznej ilości płynu chłodzącego. Polecamy październikowy numer SWORD-INFO, w którym prezentujemy pierwszą część artykułu "Płyny chłodząco-smarujące"

Jakie są przyczyny zerwania taśmy poza zgrzewem od strony grzbietu?

Najczęstszymi przyczynami zrywania się taśm poza zgrzewem od strony grzbietu są:
  • nadmierne obciążenie prowadnic grzbietowych
  • zbyt duży posuw
  • nieprawidłowe prowadzenie taśmy, powodujące ocieranie o kołnierz koła
  • zużyte, uszkodzone lub zanieczyszczone prowadnice grzbietowe
  • niewłaściwe naprężenie taśmy
  • uszkodzenie grzbietu podczas rozpakowywania lub instalacji taśmy

Jaki powinien być odstęp prawidłowo założonej piły taśmowej pomiędzy grzbietem taśmy a kołnierzem koła?

Odpowiedzi należy szukać w DTR maszyny. Większość producentów podaje, że powinien on wynosić 1-2 mm

Kupiłem używaną przecinarkę, na której nie ma tabliczki znamionowej z wymiarem parametrów taśmy. Jak mogę je ustalić?

Jeżeli również nie posiada Pan Dokumentacji Techniczno-Ruchowej, należy po pierwsze ustalić długość taśmy bezpośrednio na maszynie. W tym celu trzeba zdjąć wymiar po obwodzie obu kół w położeniu minimalnym i maksymalnym. Długości taśmy to średnia z obu wymiarów. Następnie ustalić szerokość taśmy, która wynika z szerokości bieżni kół. Jeśli wynosi ona np. 25 mm to stosuje się taśmę o szerokości 27 mm. Grubość taśmy jest znormalizowana, a podziałkę dobiera się odpowiednio do ciętego materiału.

Od pewnego czasu zauważam, że piły zaczęły mi pękać. Przecinam cały czas to samo. Materiał mam od stałego dostawcy. Uzbierałem już kilkanaście pił i wszystkie wyglądają jednakowo – każda jest pęknięta na grzbiecie. Co jest przyczyną pękania i czy możecie pękniętą piłę naprawić?

Przyczyn przedwczesnego zużycia pił taśmowych jest wiele. Jeśli wszystkie piły taśmowe pękają od grzbietu, to najprawdopodobniej zużył się element przecinarki odpowiedzialny za prowadzenie piły taśmowej. Możliwe, że przecięta jest górna płytka lub górne łożysko prowadzące w prowadnicy lub też zużyte są łożyska kół przecinarki. Zalecamy przeprowadzenie regularnych przeglądów przecinarek i wymianę zużywających się części. Koszt jest niewielki, a wydłuży się żywotność taśm. Zerwane, bądź pęknięte taśmy można naprawić czyli ponownie zgrzać, jeśli występuje tylko jedno pęknięcie lub zerwanie na całej jej długości.

Podczas cięcia wałka o średnicy 150 mm piła wchodzi na głębokość 3 cm i zatrzymuje się. Czy piła jest za słaba?

Jeżeli używa Pan przecinarki zasilanej napięciem trójfazowym, to prawdopodobnie "brakuje" jednej fazy napięcia. Proszę sprawdzić, czy któryś z przewodów się poluzował. Możliwe również, że piła jest niewłaściwie naprężona.

Czy są piły uniwersalne?

Nie istnieje piła "do wszystkiego" i nie należy dać się zwieść tym, którzy oferują takie narzędzia. Oczywiście czasem dobiera się piłę tak, aby swoim zastosowaniem obejmowała jak najwięcej grup materiałowych. Jednak rozszerzenie zakresu zastosowań odbywa się kosztem np. zmniejszonej trwałości przy cięciu niektórych gatunków stali. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i w niektórych przypadkach taki kompromis może być uzasadniony.

Czy piłą do prętów można ciąć rury? Chciałbym się również dowiedzieć dlaczego po pewnym czasie piła zaczyna ciąć krzywo – nie prostopadle do materiału. Jaka może być tego przyczyna?

Piły do materiałów pełnych, w tym prętów o średnicy kilkudziesięciu milimetrów, to standardowe piły z uzębieniem o tradycyjnym zarysie. Piły do rur powinny mieć wzmocnione uzębienie. Uwaga: Materiały pełne, szczególnie trudnoskrawalne, należy ciąć na mniejszych prędkościach taśmy, a profile na większych. Jeśli maszyna ma 2 biegi to nie należy ciąć rur na I biegu. Taśma zaczyna ciąć krzywo, gdy jest tępa i jest to naturalny objaw zużycia. Nowa taśma może ciąć krzywo, gdy tnie ze zbyt dużym posuwem i ma przepełnione wręby. Należy zastosować większą podziałkę (o ile to możliwe), lub zmniejszyć posuw.